20.10.2014
Sjove frugter, en hotdog eller måske en abe – Mødrehjælpen har godt gang i salget af hæklet legetøj. Ugebladet Hendes Verden sætter nu hjælpen i system, og alle kan være med
Er du glad for at hækle? Og har du lyst til at hjælpe? Så har du nu en fin mulighed for at kombinere de to ting. Hendes Verden lancerer nemlig en kampagne til gavn for Mødrehjælpen. Og opskriften er enkel: Hækl og send ind.
”Vi ved, at vores læsere er kreative kvinder, som elsker håndarbejde og som gerne vil hjælpe andre. Mødrehjælpen har brug for al den hjælp, de kan få, så her er en oplagt kombination,” siger chefredaktør på Hendes Verden Iben Nielsen.
Ugebladet, der er udgivet af Egmont Publishing, har tidligere arrangeret ’strikkehjælp’ til Mødrehjælpen, ligesom læserne har strikket til børn i Afrika og hæklet blæksprutter til for tidligt fødte børn på neonatalafdelinger i Danmark.
”Det har været store successer, så derfor håber vi også meget, at vi denne gang kan hjælpe hos Mødrehjælpen,” siger Iben Nielsen.
I denne uges udgave af Hendes Verden kan man finde opskrifter på hæklerier af den slags, som Mødrehjælpen efterspørger.
Pengene fra salget af de hæklede bidrag går ubeskåret til rådgivning af børnefamilier i en svær situation.